Lintuatlas havainnoijat

Havainnojatilastoja yhdistyksittäin ei ole vielä saatavilla Lajitietokeskuksen rajapinnasta.
Tilastossa näytetään havainnoijat, joilla on vähintään 100 pesimävarmuusindeksillä varustettua havaintoa.

Koko Suomi
NimiKaikkiVarmaTodennäköinenMahdollinen
Heikki-Pekka Innala245261216221321097
Kim Kuntze212561285193018041
Heidi Björklund200371316488913832
Anonyymi19948600324113704
Aleksi Lehikoinen1824364273716864
Hidden1384213819221
Pekka Majuri12857108452576516
Aleksi Mikola1164416732611151
Jorma Pessa9576171437314131
Jari Laitasalo93473234148610
Aki Aintila92342208858129
Tuomas Seimola8753418226921879
Markku Ukkonen826112228636176
Johan Ekholm805080527814464
Tapani Tapio7860190333162641
Joel Karvonen770857018675271
Risto Willamo7070230433081458
Ismo Nieminen6961206913243568
Kalle Meller66993614225916
Marko Ruti664417736464
Heikki Helle64837742445465
Tapio Koskela62907536212
Mikko Heikkinen628254611604576
Sebastian Andrejeff62482753975576
Jouni Kannonlahti6116135826882070
Kalevi Hirvonen5874104117933040
Ahti Ihonen58681761695523
Jaakko Mäki-Jaakkola584477016293445
Tero Toivanen57383405704
Peter Uppstu54542783114865
Petri Sola483746144777
Petri Saarinen47464678523427
Teppo Helo4681177317031205
Seppo Aro4643198811951460
Ina Tirri46172861214210
Tatu Hokkanen4522452200
Timo Perätie4376791934104
Osmo Heikkala434410737132558
Iikka Heikkala41498248232502
Mika Ilari Koskinen414293610372169
Joni Sundström40193874753157
Antti Ruonakoski39964089252663
Esko Nevala395341810782457
Markku Mikkola-Roos39423833443215
Marjatta Kurvinen380744210882277
Jarmo Martiskainen378459316911500
Päivi Sirkiä37541111243519
Perttu Kujala3747187443516
Jari Seppälä36372814422914
Eero Hietanen361710004602157
Pyry Laurikka36141423163156
Panu Kunttu36028542021727
Vesa Hyyryläinen346011271651682
Minna Kaan343111101667654
Jukka Vilen34282335862609
Tero Piikkilä34205719331916
Aapo Sirén33971561793062
Laura Bosco338132663283
Teppo Piira336053010131817
Markku Saarinen33283802103845
Pertti Räsänen330612446251437
Janne Leppänen329910047901505
Harri Hölttä32905825692139
Tuomas Lankila32214516842086
Minna Honkasaari315829852855
Juho Kinnunen30743613037
Pyry Herva300920922897
Tuomas Herva29384047121822
Tomas Swahn292936402853
Juha Heino29187011728489
Juho Tirkkonen29181631842571
Ari Rajasärkkä2851222847
Tomi Hakkari28437125931538
Juho Leppänen283898662674
Heikki Piira27974147671616
Juha Kylänpää27445413351868
Sanna-Mari Kunttu27347621691281
Nico Niemenmaa27192811612277
Sten Vikström26409393211380
Inari Nousiainen259745182534
Panu Muhli2579171382424
Markus Ahola25744691781927
Petri Seppälä25714864981587
Eelis Rissanen25691818451543
Jukka Koivisto24924726111409
Pekka Peltoniemi24746346111229
Markku Jämsä2408534932942
Aija Lehikoinen23441072471990
Ismo Nousiainen23026471542113
Petri Ruostetoja2289746707836
Ari-Pekka Auvinen226127132221
Esko Gustafsson2252230581964
Julia Palorinne223254972081
Janne Ylijoki2206951337774
Kimmo Järvinen2201852740609
Kristiina Ruostetoja2183714678791
Heikki Tuohimaa21791045466668
Martti Veuro21391161117906
Matti Aalto2134452161873
Niklas Paulaniemi21131932091
Tuntematon2056002056
Edward Kluen20431803561507
Seppo Karhu1993199300
Jarmo Yliluoma1963523958482
Heljä Pylvänäinen1944599923422
Ilkka Vatanen19311303441457
Aapo Salmela193135451851
Jari T Heikkinen1930526504900
Akseli Myllyneva19215291411251
Esko Lehtiniemi191518821122
Turo Tuomikoski1908239159871
Anna Haukka189530441821
Jorma Nurmi1893189300
Timo Tikka18722051847
Esa Aalto18201091481563
Markus Lampinen1818452111562
Rami Lindroos1816386751679
Ilkka Kuvaja18091035371169
Meri Öhman1804332513959
Eero Parkko17997381718
Jukka Simula17431872071349
Torsten Stjernberg1720501879340
Mauri Korpi16951015146534
Roope Ruokonen1695141657897
Matti Häkkilä16941521481394
Kari Puumalainen1646164600
Asko Suoranta1632275591298
Tuomo Väänänen162123121586
Heikki Karimaa1613911771345
Seppo Neuvonen161174601936
Antti Below16102551751180
Teijo Saari1599186450963
Ilkka Hakala1598583609406
Pekka Vainikka1597233410954
Aki Lahtinen1596151480965
Raimo Virkkala15872092451133
Leena Hintsanen158457625983
Anette Simola1571234378959
Juha Tuomaala1570983121466
Soile Mottisenkangas1551142661748
Jyrki Matikainen1546154600
Ari Laine15381527110
Pirkka Aalto1511395287829
Ville Vasko15091671071235
Arvo Ohtonen1496140477879
Mika Asikainen1488123321333
Tapio Sadeharju148371831293
Kai Norrdahl146825251418
Pauli Jokikokko1460421161302
Marjukka Modig1459211431295
Kalle Hiekkanen1423292801330
Petri Piisilä1420462753205
Markus Piha1410412209789
Petri Timonen1405978309118
Jyrki Lukkari1404205417782
Sami Salonkoski14041991721033
Jaakko Paju1398811389
Kari Tornikoski13591121861061
Roni Väisänen1355467714174
Matti Sissonen134512581275
Tom Björklund132629323974
Jorma Siira1312333352627
Arto Juvonen1309654547108
Pirita Latja1308228523557
Taneli Moilanen12981011531044
Janne Taskinen12921273109
Pekka Heikkilä1291399529363
Juha Honkala128660993584
Risto Juvaste1271742399130
Petri Puolakka1256125600
Kari Ketola1245124410
Leena Partanen1215221228766
Aki Mettinen12102401168
Sami Raimoaho1209566394249
Vilppu Välimäki119619101167
Aili Jukarainen1190144149897
Tapio Eeva1171117100
Kristiina Nyholm1170611163
Päivi Silfsten1163119391653
Eira-Maija Savonen1155222405528
Kim Jaatinen113913531001
Marjut Haaparanta1126150779197
Renny Virta112185394642
Tuula van Roosendaal1098187327584
Teuvo Hietajärvi1082276255551
Saana Meski1076343347386
Ari Aalto107514161045
Mika Jokikokko103836139863
Matti Jousinen1032103200
Janne Loisa102828463537
Arto Miikkulainen1016101600
Ohto Oksanen101274717293
Arto Muinonen1009209208592
Matti Halttunen1001100100
Paula Virta99774349574
Heikki Eriksson9942222950
Philip Borg992199365428
Karen Tse97897800
Lassi Kangasmäki97593119763
Rita Hakola973721945
Karoliina Hämäläinen970558182230
Jarmo Koistinen970216116638
Jouko Sipari959140945
Tomas Klemets956290312354
Kari Koivumäki9532835890
Esa Ervasti930174351405
Mauri Leivo926448299179
Heikki Aarela92240643185
Ari Rantamäki918906210
Asko Eriksson90290200
Esko Pasanen89870611676
Vesa Heikkilä89318468623
Eini Räsänen889446212231
Aila Tarvainen88429134721
Valeria Valanne8804432804
Sami Virta876317335224
Niklas Haxberg870104529237
Pentti Kupari86961312496
Inka Plit86597132636
Aleksi Pudas86335446382
Jani Jokinen85171843
Ranja Jokinen85171843
Kai Kankare839249223367
Aapo Määttä833128152553
Juha Pikkarainen829300177352
Pekka Virtanen828811170
Mikko Siikavesi827160338329
Eljas Peltomaa826241286299
Jan Södersved81053112645
Eija Kiltilä8021938745
Ilkka Markkanen80201801
Juha Kiltilä8011838745
Petri Lankila801153243405
Veikko Isomursu80080000
Elmo Miettinen790124324342
Mikko Heini783100773
Liisa Salonen778107550121
autonominen7772589186
Urpo Koponen77077000
Jari Lehtinen767408719
Kimmo Tuikka76158126577
Ville Vepsäläinen758324201233
Tarja Rönkä7572433700
Laura Oinas7516555838
Mika Heikkala747256267224
Ismo Kreivi746665081
Reijo Ruokonen74574500
Joonatan Toivanen7416883590
Eveliina Korkiatupa73963154522
Veli-Pekka Honkanen737173326238
John Seppänen732914709
Jussi Ryssy731694307
Riku Kangasniemi7313085616
Roope Nykänen7301217701
Hilja Kurkinen728142712
Veli-Matti Sorvari728308218202
Tuomo Puutio71771700
Ilpo Huolman71520713
Paula Nevala71448135531
Teemu Saloriutta70364180459
Tuomo Pihlaja699103239357
Paul Boijer6981114673
Ville Suorsa69740724743
Eero Poikonen69599158438
Kirsti Uusitalo69184140467
Matti Luostarinen68868800
Arto Linnas68268200
Nadja Weisshaupt6827344565
Jyrki Mantere677290260127
Petteri Polojärvi66525232786
Heli Suurkuukka661110226325
Rainer Grönholm6543872544
Heikki Tuominen647301110236
Pertti Hartikainen64764700
Elisa Lindgren64633160453
Jari Koivusalo64610299445
Tuomas Kankaanpää64350638
Jukka Sirviö640138257245
Teemu Antti Juhani Ukkonen62536523723
Pekka Alho625585391
Jukka Leskelä622238228156
Veikka Kosonen619136209274
Teppo Lehtola609324136149
Tuija Lahtinen60312102489
Pentti Runko60360300
Niko Björkell60131597
Kalle Rainio594173135286
Pekka Topp5932620547
Sari Autio591247236108
Eeva-Maija Kakko5898487418
Otso Häärä585927549
Satu Tegel58280280222
Tuukka Pahtamaa58158100
Matti Kervinen58010581394
Miika Alatalo57636189351
Jari Kontiokorpi570185221164
Jussi Hanén56643122401
Aune Aro56223775250
Veera Vihavainen561211539
Markku Orell56056000
Jouni Aikio55486217251
Sami Timonen551109178264
Sampo Liukko54954900
Pekka Rusanen547225198124
Mikko Koho542120189233
Janne Koskinen54030175335
Antti Peuna5407485381
Jaani Mustonen53610535
Ossi Nokelainen53300533
Suvi Ruuskanen52852800
Lauri Kokkala52152100
Juhani Tasihin52152010
Tuomas Väyrynen51364160289
Sauli Sarkanen50750700
Aarne Hagman49550120325
Mika Laurila4951486395
Antti Mikala49421491
Riikka Kaartinen49216223253
Veeti Räty491133258100
Kai Pynssi488135111242
Arto Lohi4853085370
Harri Högmander48400484
Ari Jäntti48348210
Lea Fewer4822978375
Matti Koivula48020478
Sampo Lammi479593381
Terho Poutanen4799242228
Pia Högmander47600476
Kari-Pekka Hiltunen47547500
Tuomo Ollila47440185249
Marja Hallikainen47422333218
Pekka Helo47385164224
Kari Kärkkäinen470107137226
Minna-Mari Harju46946900
Jukka Eskelinen468817443
Ilpo Peräkorpi4668086300
Pekka Kärenaho4635537371
Stina Pohjankorpi46233279150
Alpo Parttimaa46182155224
Daniel Burgas4599166302
Risto Komu45545500
Johan Hassel455138272
Sanna Järviö4543332497
Jari Valkama4543793540
Arto Aho452143130179
Pekka Kokko45159135257
Matti Suopajärvi4483278437
Kari Kekki4438063300
Emmi Hannula44318202223
Jörgen Palmgren443300413
Tarmo Myntti, Kari Myntti43913023178
Mauno Niskanen43784135218
Ronja Saarinen433113419
Eerikki Rundgren4281263353
Jukka-Pekka Taivalmäki4252677880
Heikki Kolunen41941900
Christer Kalenius41741232
Volter Lukander4171062345
Kai Jäderholm41658164194
Harri Koskinen4137459280
Per Anton Westerberg4122058334
Paavo Sallinen4106635309
Merja Niemi40931135243
Seija Majuri40752184171
Asseri Laitinen404152133119
Lassi Mikael Vänskä4029625254
Roland Lillkåla400102179119
Mari Vepsäläinen3996984246
Raija Teider (MA. 44067)396326367
Juha Miettinen39639600
Kai Pitkäkangas3919252130
Petri Hottola39019689105
Jukka Ylikarjula38938603
Stefan Karlsson38801387
Maarit Similä3871328346
Jonna Rinta-Keturi38638600
Juhana Patteri3846828036
Pekka Parvinen3834426313
Rebecca Ralston38270375
Teemu Willamo38217213971
Ahti Pulli3822657299
Tuomas Meriläinen37915890131
Jukka Antero Reinikainen37887129162
Pekka Saastamoinen37700377
Eeva Kota-aho37700377
Liisa Tolvanen37644167165
Samuli Lappalainen37670190116
Antti Arjava376170100106
Olli Neulaniemi37511107257
Terho Jalonen37510374
Bo-Göran Kumlander37437400
Timo Karjalainen3742318261
Antero Kurikka3744419311
Seppo Sirviö3744419311
Katri Kuumola3741350311
Lauri Peippo3714277252
Teemu Lehtiniemi37110370
Henri Ukonaho36917411580
Lauri Kleemola3694448277
Roland Vösa36921013029
Antti Jaako3692067885
Tapani Laine36736700
Jouko Astor36436400
Jyrki Mäkelä36436400
Janda Käyhkö3637324149
Timo Janhonen362169337
Seppo Ojala35835800
Sara Lampi35790348
Lasse Vilhunen357339180
Miia Rainio35635600
Markku Kleemola3555573227
Patrik Byholm353330185
Timo Larm3522487232
Juhani Taponen35035000
Kari Penttilä34744339
Petteri Tolvanen3474388216
Inga Kujala34532979
Veera Silenius34471336
Markku Pernu34334300
Markku Kallela34334300
Joona Koskinen3434958236
Jussi Korpela3433532276
Matti Tynjälä3421809765
Markus Keskitalo34211798127
Rune Jakobsson33815513350
Jaana Minkkinen3389163184
Timo Immonen3366275199
Ari Sillanpää3365988189
Petri Parkko33514053142
Antto Mäkinen3343060244
Erkki Hellman33421331
Jussi Niskanen33243105184
Tommi Lankila33112815152
Tapani Kaunisto32932900
Jouni Valkeeniemi32888133107
Otso Valkeeniemi3288692150
Jenni Isotalo3266493169
Kimmo Käyhkö3266752207
Riikka Piispanen3264248236
Aleksi Rantamäki326240788
Tuomas Kervinen326196301
Jonas Kantonen3225334235
Aimo Niemi31931810
P. Sallinen318611256
Anssi Hietaharju3163471211
timo mattila3151391688
Ilpo Liimatainen31400314
Hannu Ali-Eskola31234305
Ilmari Juutilainen3123843231
Ville Ilmarinen311175235
Juha Koponen31055150105
William Velmala3102472340
Jouni Vainio3104295173
Katja Haimakka3049113182
Olavi Eskelinen30364111128
Linnea Wartiovaara302924269
Arto Laesvuori2971652229
Margus Ellermaa29502293
Antti Karlin294653226
Jouni Saario29129100
Jouni Ylipekkala2903763190
eero salo-oja2892724238
Tarja Puttonen28886100102
Henna Martiskainen2873094163
Satu Ekmark2871549223
Jouni Tittonen28528500
Ritva Nurmi285930246
Pekka Rahko2831489180
Pentti Rikkonen28328300
Juho Hartikka2802401426
Kari Degerstedt2794134204
Pertti Panula2792251935
Satu Hintsanen27827800
Kari Hiivola27827800
Esko Joutsamo27827800
Jukka Tanner27827800
Juha Tiainen27827800
Pekka Malmi27612511041
Masi Kopsa2762511015
Katja Korhonen2758553137
Mikko Oranen2715594122
Ilkka Kaita-aho268691171
Risto Ruuska2687559134
Martti Vattulainen26410263
Olli Borg2633115775
aRTO jUVONEN2591498822
Esa Sojamo25825800
Mira Kajanus25740253
Oskari Saunisto2562713216
Martti Siltaloppi25625510
Tuula Peltonen2492953167
Simo Heikkinen24824800
Attila Králl24610245
Risto Haapala24624600
Matti Kouvo24417104123
Tiina Prittinen2433918717
Tomas Lövdahl2435613948
Turkka Kulmala2432524194
Jouni Rinta-Keturi24224200
Petri Suorsa24224101
Juha Pekkanen2423169142
Antti Rissanen2421126205
Minna Luolamo24124100
Tapani Saimovaara24110240
Tapani Vähämäki23923900
Keijo Ruuskanen23923900
Jari Hostikka238176539
Seppo Vuolanto23523131
Rolf Karlson23523500
Andreas Lindén23506229
Ralf Rikberg23323300
Hannu Vuoto23223200
Ralf Wistbacka23123100
Joonas Juujärvi231944592
Jokimäki Jukka23000230
Jani Järvi229920200
Markus Rantala2291272145
Jouni Meski2287111047
Johannes Silvonen22832223
Aku Kalliomäki22702189
Reima Välivaara2275461112
Arvo Ohtonen, Päivi Silfsten2251380132
Pekka Raukko22422130
Jukka-Pekka Järvinen224809153
Sanna Hakkarainen2243012272
Hannu Kauppi22300223
Sofia Strang223675997
Antti Salovaara2211215194
pvj p,vj2201682122
Solja Kvarnström2197211532
Niko Mäkelä21921810
Asko Puro21921900
Jyrki Torniainen2188028110
Minna-Liisa Vesanen2188810129
Raimo Koskenkorva2185028140
Mikko Pryl21521500
Jukka Ruutilainen21413210
(Tallensi Risto Willamo)211597577
Juha Lehtinen2111207120
Hannu Varkki2113049132
Annetta Suominen2095110751
Juhana Niittylä20820611
Mika-Petri Harju20630203
Anitta Partanen2063542129
Markku Lappalainen2061355615
Esa Hohtola2014636119
Esko Rotola-Pukkila196661219
Marko Heinonen19619420
Mauri Löppönen194596075
Miila Saari1931250131
Tomi Heikkuri19119100
Juha Antero Väätäinen191519050
Pekka Suopajärvi1915110139
Teemu Sirkkala1915819114
Marko Halonen191016175
Lassi Vänskä19019000
Kees Schreven1902737126
Timo Pettay1901257121
Timo Oravainen187938212
Petteri Karvinen18711185
Timo Aalto18518500
Silja Veikkolainen184226993
Risto Salonen18400184
Katja Vaittinen183621174
Anita Väänänen182386084
Nelli Långstedt182428150
Anne Hirvonen181165016
Kalle Ruokolainen18100181
Jari Pasuri1802313027
Veikka Meski180537948
Risto Renkonen1804110237
Antti J. Lind1803710043
Olli Keskikallio179142316
Tarja Kettunen178137689
Hannu Järvinen177163104
Jenni Lindstedt17717700
Juhani Pitkänen1762847101
Tiina Mäkelä1761283315
Petri Metsälä174507747
Petri Vainio17496159
Jukka Forsman174389244
Jussi Laaksonlaita173592391
Johanna Viitanen173610157
Antti Haapala17298677
Jyrki Savolainen172461125
Pentti Impiö170307268
Bess Hardwick16705162
Esa Lammi1673219116
Kari Palo16716601
Outi Vainio166739120
Kimmo Häkkinen166424777
Ari Tanskanen1663527104
Jani Rolamo166826024
Yrjö Tonteri166205591
Roope Elfving16516320
Riitta Korpisuo1651012143
Marko Hankkila164247268
Suvi Jalokoski1641519130
Ym1632225116
Jukka Reinikainen162506745
Ossi Hemminki16216200
Kotiranta Samuli16188766
Pekka Helle161525653
Mikael Rytkönen160513772
Petri Haapala160216574
Markku Ryösä15900159
Raimo Kantola1573511012
Jouko Rantanen15515500
Arto Puikkonen15515500
Jonne Mäkelä15415400
Henri Jussila15400154
Arttu Oksanen153319131
Eetu Myllymäki153525123
Marjo Toivonen152134594
Petteri Lehikoinen152761462
Juhani Karhumäki15215200
Lauri Kaila152229535
Susanne Greus1501911021
Henna Heikkilä149214187
Kai Leppimäki14914900
Sara Virkki149214187
Pekka Peura149447233
Jukka Pulli14853140
Antti Miettunen-Nordström14814800
Sari Niskanen147915123
Hannu Parviainen14774595
Antti Halkka147365853
Milla Marttila -Tornio147203394
Tiiran tulkitut atlashavainnot146235172
Jemina Oksala145146863
Tarmo Moilanen143437426
Rauno Kuukkula14314300
Seppo Mikkola142425743
Mikko Sipilä141296448
Minna Sarkkinen140942719
Lauri Havu140286250
Inka Voutilainen138424110
Jan Hägg137258428
Mika Korpisuo13627127
Mikko Pärssinen135234270
Hannu Lehtoranta13558077
Eetu Paljakka13554180
Emilie Suominen135123885
Jouni Väliaho134301589
Jukka Soppela133322576
Lauri Kangas133183382
Niilo Heikkala132803220
Rauli Lumio13213110
Markku Milonoff13200132
Jarkko Rutila13086935
Jukka Santala130278320
Larissa Heinämäki13093586
Teppo Mutanen130273469
Martti Mielonen129269211
Olli Loisa128441470
Mikko Pajukoski128422462
Jaakko Paakki12712700
Hannu Kärkkäinen12712520
Vladimir Kshnyakin126132984
Christian Geiger12611124
Tommi Andersson126133479
Risto Salovaara12612600
Esa Helander126262278
Noora Andersson12512500
Juho Salo12312300
kari repo123245742
Juha Ojala123112785
Tero Linjama123135060
Erik Raitanen12357588
Esa Lavikainen123172482
Monica Stjernberg12293227
Cecilia Sippola12234115
Erkki Korpimäki12212200
Reijo Kylmänen12282436
Kari Partanen121352759
Mika Hemmilä121341869
Lasse Kylänpää121395725
Mika Knuuti12125906
Jussi Kentta120265737
Veikko Salo12011271
Jaakko Viitanen11986105
Ossi Tahvonen11893772
(Syöttänyt Risto Willamo)118205642
Hannu Salonen118871120
Pekka Mäkinen11711430
Mika Ollikainen11641669
Paula Ratava116314441
Petri Lampila11692582
Martti Heikinheimo11511500
Tiira useita havainnoijia11522984
Kristiina Simula11522111
Juho Jolkkonen115143962
Jorma Aalto114475413
Juha Vesa11311300
Ville Yli-Teevahainen1139788
Ilari Soppela11211200
Ulla Jalkanen112115645
tuntematon11200112
Mika Rokka11297825
Martti Juhani Muikkula11223485
Taina Hellsten112323248
Jaakko Vänttilä11200112
Kari Eischer11194755
Antero Autio11111100
Seppo Niiranen11011000
Tapani Numminen11010604
marko palomaa11010370
Ariel Noro11021989
Pekka Sulkava110217910
Jyrki Holopainen10934462
Hannu Repo10910900
Timo Saario10980272
Iiris Mäki-Jaakkola10983269
Heikki Hallman10910900
Marko Palomaa10910900
Jussi Konsteri10869345
Pertti Pääkkönen108321363
Hannu Ekblom10710700
Jyrki Lehto106177118
Anna-Kaarina Suhonen10682573
Maija Mehto105164346
Petri Laurikka10572771
Simon Vandepitte104293837
Oiva Latvalehto10441189
Tero Ilomäki103393133
Christer Hangelin10334636
Tuomas Uotila10367423
Ilkka Porttikivi10300103
Kim Gustav Björklund10300103
Mikko Heikura102182064
Hannu Hämäläinen10156378
Osmo Kivivuori10010000